Narodziny dziecka to dla rodziców wielka radość, ale i wyzwanie. Mamy muszą się dodatkowo mierzyć z problemami związanmi z karmieniem piersią, które niekiedy nastręczają wielu zmartwień. Większość świeżo upieczonych mam decyduje się na karmienie piersią, inne wybierają butelkę, zaś niektóre stawiają na metodę mieszaną, sięgając na zmianę po butelkę i przystawiając malucha do piersi. Trudno orzec, która z metod jest najlepsza, ponieważ jest to indywidualna sprawa. Przyjrzymy się natomiast bliżej butelkom dla noworodków i podpowiemy, czym należy się kierować przy ich wyborze.

Karmienie noworodków – wyzwanie dla wielu mam

Karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka to rekomendacja specjalistów i pediatrów, którzy podkreślają zalety naturalnej metody dostarczania pokarmu. Badania dowodzą, że pokarm od mamy jest dla noworodków optymalny. Dostarcza im wszystko, czego potrzebują do wzrostu, rozwoju i zaspokojenia głodu. Idealną jest więc sytuacja, w której kobieta ma możliwość przystawiania dziecka do piersi. Nie zawsze tak jednak jest możliwe. Coraz większa liczba kobiet ma kłopoty z laktacją oraz bólem brodawek.

Konsultacja ze specjalistami z Poradni Laktacyjnej może być pomocna, a doświadczone położne podpowiedzą kilka rozwiązań na problemy mamy. Jednym ze sposobów na pobudzenie laktacji jest m.in. wspomaganie się laktatorem. Urządzenie stymuluje wytwarzanie pokarmu. Ta metoda może być pomocna m.in. w przypadku mam, które przeszły cesarskie cięcie. Przebyty zabieg często powoduje zanik laktacji lub problemy z produkcją wystarczającej dla dziecka ilości pokarmu.

Innym problemem, z którym mierzą się mamy po przyjściu dziecka na świat, jest niewykształcony odruch ssania czy niemożność złapania przez malucha brodawki sutkowej w sposób pozwalający na efektywne ssanie. Bywa w takich przypadkach tak, że mimo usilnych prób mama musi porzucić naturalną metodę karmienia piersią na rzecz butelki.

Istnieje także grono kobiet, które w sposób świadomy i przemyślany rezygnują z naturalnych metod karmienia. Należy pamiętać, że karmienie piersią to indywidualna decyzja każdej mamy.

Najlepsze akcesoria do karmienia noworodków

W sytuacji, w której z różnych powodów nie chcemy lub nie możemy karmić dziecka piersią, z pomocą przychodzą producenci butelek dla noworodków tacy jak Philips, Lovi, Canpol czy bardzo popularnu w USA producent akcesoriów dziecięcych Dr Brown’s.

Marka Philips Avent i jej butelki z linii Classic oraz Natural to produkty niezwykle dopracowane, których konstrukcja oparta jest na wieloletnich badaniach klinicznych oraz obserwacjach rodzin. Uwagę zwraca szeroki kształt smoczka, który przypomina kobiecą pierś. Dzięki temu możliwe jest karmienie dziecka butelką i piersią jednocześnie, bez obaw, że naturalny odruch ssania zostanie zaburzony. Godne uwagi są także artykuły polskiej marki premium Lovi, która proponuje m.in. antykolkowe butelki ze smoczkami dynamicznymi, stymulującymi aktywne ssanie. Smoczek jest wykonany z miękkiego silikonu, a jego końcówka kurczy się i rozciąga, przypominając w zachowaniu pierś mamy w trakcie karmienia.

Butelki dla noworodków kształtem przypominające pierś mamy

Specjalny, zbliżony do kształtu piersi mamy smoczek oferuje także marka Canpol, która wspiera rodziców od pierwszych dni życia noworodka. Podobnie jak inne butelki antykolkowe, również butalka Canpol wyposażona jest w antykolkowy zaworek, który minimalizuje ryzyko wystąpienia kolek u dziecka. Polskie mamy chętnie sięgają także po produkty marki Dr Brown's. Butelki tej marki rok rocznie zdobywają pierwsze miejsce w rankingu producentów w USA, są wykonane z bezpiecznego dla noworodków tworzywa a smoczki z niezwykle miękkiego silikonu. Zostały zaprojektowane tak, aby jak najwierniej imitować zachowanie kobiecej piersi. Są wyposażone w unikatowy dla tej marki system NATURAL FLOW.

Każdy z wymienionych wyżej producentów oferuje butelki zarówno z unikatowego tworzywa, pozbawionego BPA i w pełni bezpiecznego dla dzieci, jak i butelki szklane. Wszystkie butelki przeznaczone dla norodków wyposażone są w systememy odpowietrzające, których celem jest uniknnie kolek czy ulewania pokarmu przez dziecko.