Wybieramy najlepsze akcesoria dla noworodków

Pierś mamy przebiera różne kształty w zależności od siły ssania oraz typu brodawki. Naukowcy zauważyli to zjawisko i bacznie mu się przyglądali na przestrzeni lat. W wyniku tych obserwacji i badań wykształciły się 3 typy smoczków. Smoczki okrągłe, symetryczne oraz anatomiczne. Modele anatomiczne, nazywane również smoczkami ortodontycznymi, jak sama nazwa wskazuje, mają już narzucony kształt zbliżony do kształtu brodawki w ustach dziecka. Z kolei akcesoria okrągłe mają za zadanie układać się dopiero w ustach dziecka, podobnie jak brodawka, która jest zwykle okrągła. Zaś symetryczne są podobne do okrągłych, ale są nieco bardziej spłaszczone.

Oprócz tego wszystkie powyższe typy smoczków dzielimy na te wykonane z kauczu1ku naturalnego oraz silikonu medycznego. Oba materiały są bezzapachowe i nie powodują alergii, natomiast mają różną strukturę i w zasadzie to do dziecka należy wybór. Niektóre dzieci chętniej biorą do buzi smoczek kauczukowy, inne ten wykonany z silikonu.

Smoczki anatomiczne mają za zadanie chronić chronić przed potencjalną wadą zgryzu i wspomagać wzrost zębów. Wymagają od dziecka silniejszego odruchu ssania. Symetryczne modele zalecane są dla dzieci karmionych piersią zaś okrągłe dla dzieci karmionych butelką i nie wymagają od dziecka tak dużej siły ssania, aby utrzymać się w jego ustach.

Jednak z naszych obserwacji oraz rozmów z pediatrami oraz mamami wynika, że sprawa nie jest taka oczywista dla dziecka, oraz rzadko jest tak, że dziecko jest karmione wyłącznie piersią lub wyłącznie butelką. Dzieci przyzwyczajają się do danego modelu i inny kształt mogą wypluwać. Dziecko, które wypluwa smoczek silikonowy może z większą chęcią ssać ten wykonany z organicznego kauczuku, gdyż ten może będzie przypominać pierś mamy. Należy też podkreślić, że powoli odchodzi się też od teorii, jakoby smoczki okrągłe były przeznaczone wyłącznie dla dzieci karmionych butelką oraz miały jakikolwiek negatywny wpływ na zgryz dziecka. Najnowsze badania przeprowadzone w Europie Zachodniej przeczą tym tezom. Dzieci wybierają odpowiadające im akcesoria podświadomie i tylko baczna obserwacja dziecka przez rodzica pomoże w wyborze modelu, który dziecku pasuje najbardziej.

W ofercie duńskiej marki BIBS, która cieszy się ogromnym zaufaniem rodziców na całym świecie, znajdują się zarówno smoczki symetryczne, jak i okrągłe, wykonane z naturalnego kauczuku hevea oraz silikonowe.

Produkty polskiej marki premium Lovi oparte są z kolei wyłącznie na silikonie medycznym i dostępne są w kształtach anatomicznym i symetrycznym. Marka Canpol z kolei to również artykuły silikonowe w bardzo przystępnych cenach.

Rodzice poszukujący właściwego smoczka dla pociechy powinny zwracać uwagę na opis produktu oraz rozmiar. Rozmiary produktów z tej kategorii dzielimy na akcesoria dla dzieci w wieku od 0 do 6 miesięcy (S lub 0+), niektórzy producenci dzielą ten etap na pół i proponują odrębne smoczki dla dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy (3+). Następnie mamy artykuły przeznaczone dla dzieci od 6 do 18 miesiąca życia (M lub 6+) ale niektórzy producenci rozdzielają ten przedział na dodatkowe 6-9 miesięcy, 9-12 miesięcy oraz 12-18 miesięcy. Następnie największy rozmiar L (18+) dla dzieci od 18 miesiąca życia. Niektórzy pediatrzy zalecają aby dzieci powyżej 18 miesiąca życia miały zabierany smoczek ze względu na to, że mają już ząbki, jednak opinie na ten temat są podzielone, w związku z tym decyzję pozostawia się rodzicom lub samym dzieciom, które w pewnym momencie samoistnie rezygnują ze ssania.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętajmy, że smoczki, choć bezpieczne dla noworodków, nie powinny być stosowane zbyt często. Warto ograniczać maluchowi czas spędzony na ssaniu tak, żeby nie zaburzać rozwoju aparatu artykulacyjnego czy ograniczyć możliwość wystąpienia wspomnianej wcześniej wady zgryzu. Są to niezwykle rzadkie przypadki, ale warto mieć to na uwadze. Specjaliści zalecają, żeby dziecko miało w buzi smoczek nie dłużej niż 6 godzin dziennie.

Kolejną rzeczą, o której trzeba wiedzieć, jest konieczność wymiany akcesoriów. Zaleca się, żeby okres użytkowania jednego egzemplarza smoczka nie był dłuższy niż 4 tygodnie w przypadku smoczków kauczukowych i 4 do 8 tygodni w przypadku smoczków silikonowych.

Rodziców zainteresowanych kompletowaniem wyprawki zapraszamy do naszego sklepu online. W trosce o potrzeby najmłodszych stworzyliśmy ofertę z akcesoriami i produktami, które ułatwią Wam opiekę nad noworodkiem.